Авітаміноз навесні. Що робити?
Весна – це найромантичніша пора, коли все пробуджується і як ніби оживає, в цю пору року загострюються почуття, і, на жаль, супутник весни – авітаміноз, який виражається в почутті постійної втоми і розбитості. Ситуація, коли в організмі немає якого-небудь вітаміну повністю практично не зустрічається, але часто буває недостача того або іншого вітаміну.
Чому виникає авітаміноз саме навесні?
Найголовнішим фактором авітамінозу навесні є те, що всі фрукти і овочі, з яких людина отримує основну масу мінералів, в результаті тривалого зберігання до весни втрачають величезну кількість своїх корисних речовин.
У деяких випадках організм не здатний засвоювати вітаміни, повністю або частково, через наявність яких-небудь захворювань, до яких можуть відноситися, наприклад, хвороби травної системи, нестача ферментів, дисбактеріоз або ж паразитарні захворювання.
Весняному авітамінозу схильні і люди, які потребують посиленого живлення, наприклад, спортсмени, жінки в період критичних днів, вагітні, матері-годувальниці і так далі.
Ознаки весняного авітамінозу
Симптоми прояви недуги залежать від того, дефіцит якого вітаміну існує в організмі. Наприклад, нестача вітаміну А проявляється на руках у вигляді лущення і сухості шкіри, при цьому, може погіршитися зір, червоніти і сльозитися очі, пропадає апетит, підвищується загальна стомлюваність, а волосся і нігті стають ламкими. Якщо людина відчуває нестачу вітамінів групи В, то початкові ознаки весняного недомаганія можуть виражатися у виникненні нудоти і запорів. Якщо не почати своєчасне лікування, то в подальшому можлива поява дратівливості, головних болів і ослаблення пам’яті.
Брак вітамінів цієї групи в організмі вагітних жінок може привести до уповільнення розвитку плоду. Авітаміноз у підлітків і дітей, виражений в нестачі вітаміну В3 або пантотенової кислоти, виражається в затримці їх зростання і різкою збільшенні маси тіла. При цьому може знижуватися артеріальний тиск, і порушуватися функції нервової та дихальної систем.
У цю пору року люди стають не тільки дратівливими, у деяких погіршується розумова діяльність і виникає сонливість, з якої буває дуже важко впоратися. Все це також є ознаками весняного авітамінозу і характерно при нестачі В6.
У разі дефіциту В12 можливий розвиток діареї і різних неврологічних синдромів.
Брак вітаміну С сприяє зниженню опірності організму до вірусних інфекцій, проникності стінок судин, кровоточивості ясен і болів в нижніх кінцівках.
Брак нікотинової кислоти або вітаміну РР призводить до порушення обміну речовин і інших функцій ендокринної системи.
Для дітей дуже важливо в оптимальній кількості отримувати вітамін D і кальцій, так як їх дефіцит провокує розвиток такого захворювання, як рахіт.
Як проводити профілактику?
Для того щоб попередити авітаміноз навесні, потрібно вживати збільшену кількість корисних речовин. І тут є два способи: прийом спеціальних препаратів, або вживання в їжу продуктів, багатих необхідними в даному випадку вітамінами. Останній випадок можна застосовувати лише тоді, коли організм здоровий і здатний повністю засвоювати надходять в нього речовини.
В інших же випадках знадобиться допомога лікаря, який визначить, які мінерали при весняному авітамінозі необхідно вживати конкретній людині.
Велику кількість вітаміну А містять олії тваринного походження, в печінці, а також овочах і фруктах, жовтих і червоних.
Кисломолочні продукти, злаки і горох багаті вітаміном В1.
Молоко і молочні продукти, м’ясо, субпродукти, гречана і вівсяна каша, а також бобові допоможуть заповнити дефіцит вітаміну В2.
Вітамін В6 – це риба, м’ясо курки і яловичина, квасоля, горіхи, а також такі овочі, як картопля і солодкий перець.
Дефіцит вітаміну В12 можна поповнити з жирної риби, м’яса і субпродуктів.
Велика кількість вітаміну С є в чорній смородині, шипшині, обліписі, цитрусових, зелені цибулі, зеленому горошку і яблуках. Ще одним овочем, багатим цією речовиною, є, як не дивно, картопля.
Провести профілактику авітамінозу у дітей та заповнити дефіцит вітаміну D допоможуть яйця, печінка тріски, жирна риба і вершкове масло.
Підтримати ендокринну систему і повноцінно забезпечити організм нікотиновою кислотою можна за допомогою молочних продуктів, риби, м’яса і дріжджів.