12 продуктів для життєвої енергії!

Жирне і солодке, надає нашим стегнах зайві кілограми, але не дають необхідної життєвої енергії. Давайте розберемо джерела «розумних» калорій на кожен день.

Щоб бути у формі необхідні не тільки тренування в спортивному залі, а й правильні продукти, які будуть надавати енергію. Дуже калорійна їжа не тільки позбавляє нас сил: після дуже щільного обіду організм зосереджений тільки на одному, щоб переварити жирну відбивну або тушковану картоплю, і шматочок торта. Збалансоване  харчування допоможе надати енергії і життєвих сил в будь-який час доби. Давайте підберемо «правильні продукти».

Бурий рис

Багатий магнієм, який допомагає нашому організму виробляти енергію, а також білками і «повільними» вуглеводами. Цей продукт може бути прекрасним гарніром для птиці або риби, він також відмінно поєднується з овочами. Це незамінний інгредієнт для здорового харчування.

Яйця

Це знамените джерело білка. Для тих, хто займається спортом – це не просте яйце, а «золоте». Завдяки унікальній структурі яєчного білка організм його засвоює на 97%, а амінокислоти беруть участь у будівництві м’язів. Найкраща форма приготування яєць – це варені.

Мигдаль

Цей горіх акумулює природну енергію: в мигдалі багато білка, міді, магнію, вітаміну В2, який бере участь у багатьох процесах організму. Мигдаль здатний нейтралізувати дію вільних радикалів і токсинів, сприяє підтримці розумової активності. Кілька горішків до сніданку і ще трохи візьміть з собою на роботу.

Шпинат

Ідеальний джерело заліза, який бере активну участь в обмінних процесах організму. Для того щоб він краще засвоювався, свіжий приготований салат з шпинатом  збризніть лимонним соком.

Бобові

Рослинний білок, який міститься в бобових особливо цінний для вегетаріанців. Також складні вуглеводи, які підтримають комфортний енергетичний рівень протягом усього дня. Сочевиця або квасоля в поєднанні зі свіжим салатом – відмінне комплексне блюдо навіть для м’ясоїдів.

Морква

Бета-каротін або вітамін А, яким багатий даний фрукт, вкрай корисний для організму. Оскільки цей вітамін – потужна зброя проти вільних радикалів, які кожен день позбавляють важливих мінералів клітини організму. Щоб боротися з втомою і стресом додавайте моркву в салати. Вживайте її в свіжому вигляді, користі від неї буде більше.

Банани

Банани містять клітковину, яка дозволяє оптимально використовувати вуглеводну енергію, а також багато глюкози і фруктози. Додавайте їх до сніданку, тоді можна спокійно дожити без почуття голоду до обіду. Також використовуйте банани для перекусів.

Морська риба

Незамінне джерело омега -3 нежирної кислоти, це морські сорти риби, такі як: садно, лосось, скумбрія, оселедець. Омега -3 Ніжин кислота дуже важливий компонент, який відповідає за роботу кровоносних судин, живлять мозок, поліпшують концентрацію і увагу, підіймають настрій. Білок, що міститься в рибі, прекрасно засвоюється, йде на будівництво м’язів. Обов’язково включайте рибні страви 2-3 рази в тиждень.

Мед

Одна ложка меду оживить Вас більше ніж енергетик з сумнівним складом. Це відмінний союзник гарного настрою  і в боротьбі проти стресу. Мед містить ціле джерело антиоксидантів (вітаміни В і С), а також мінералів і мікроелементів (магній, калій, мідь). Додавайте його в ранкові каші або йогурти.

Йогурт

Натуральний йогурт без цукру і без всіляких добавок – це те, що потрібно. Протеїни, які в ньому містяться, просто необхідні для наших м’язів, а магній і кальцій допоможе відновитися після роботи або тренувань. Вітаміни В12 і В2, якими багаті кисломолочні продукти, забезпечують діяльність мозку.

Яблука

Як кажуть французи – 1 яблуко в день продовжує життя! І кажуть недарма, яблука багаті на пектин- розчинними харчовими волокнами, які допомагають організму поступово засвоювати енергію і виводять з нього шкідливі шлаки. Щоб впоратися з голодом і відновити сили серед  дня, візьміть з собою в офіс яблуко з скибочкою сиру.

Апельсини

Джерело вітаміну С, калію, фіолевой кислоти, яка відповідає за імунітет, плюс фруктоза і свіжої смак. Для того щоб отримати і найціннішу клітковину краще їсти фрукт цілими, не вичавлюючи  фреш.